Reklama suplementów diety

with Brak komentarzy

Reklama suplementów diety

Copywriting specjalistyczny, zwłaszcza w branży zdrowia to nie jest łatwy kawałek chleba. Pisanie o suplementach diety i ich składnikach aktywnych wymaga nie tylko wiedzy o zasadach webwritingu, SEO i „lekkiego pióra”, trzeba też znać przepisy i wiedzieć na ile opisując/reklamując dany środek copywriter, nazywający siebie „medycznym”, może sobie pozwolić.

Z tego artykułu dowiesz się:

 

 • Jaka jest definicja suplementu diety.
 • Jakie przepisy prawa regulują reklamę suplementów diety.
 • Poznasz ogólne zasady reklamy suplementów i dowiesz się, że pisanie o suplementach to nie jest bułka z masłem.
Rasowy copy oddycha językiem korzyści. Jednak pisząc o suplementach diety (nie ważne czy na ulotce, etykiecie lub w artykule) copywriter medyczny musi w roli pierwszoplanowej obsadzić słowa: „rzetelność” i „potwierdzone naukowo informacje”.

Suplement diety, czyli co? Oto jest pytanie. Odpowiedź na nie serwuje nam (a jakże) ustawa

 

A dokładniej ustawa z dnia 25 sierpnia 2005 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. z 2020 r. poz. 2021 ze zm.), która zalicza suplementy diety do żywności. Według art. 3 ust. 39 w/w ustawy suplement diety to środek spożywczy, „którego celem jest uzupełnienie normalnej diety, będący skoncentrowanym źródłem witamin lub składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny, pojedynczych lub złożonych, wprowadzany do obrotu w formie umożliwiającej dawkowanie, w postaci: kapsułek, tabletek, drażetek i w innych podobnych postaciach, saszetek z proszkiem, ampułek z płynem, butelek z kroplomierzem i w innych podobnych postaciach płynów i proszków przeznaczonych do spożywania w małych, odmierzonych ilościach jednostkowych, z wyłączeniem produktów posiadających właściwości produktu leczniczego w rozumieniu przepisów prawa farmaceutycznego”.

Zaliczenie suplementów diety do żywności powoduje, że prościej jest je wprowadzić na rynek  ̵  wymaga się jedynie powiadomienia Głównego Inspektora Sanitarnego. Leki podlegają bardziej restrykcyjnym przepisom.

Pierwsza zasada rzetelności brzmi: suplement diety to środek spożywczy, nie lek.
Dlatego suplement nie leczy, tylko wspiera organizm i uzupełnia dietę.
A pozostałe rzetelne zasady określają przepisy. Tutaj uwaga, skoro mowa o przepisach to będzie sporo bezokoliczników (których nie lubię).

Co mówią przepisy?

 

Reklamując suplementy diety nie można wprowadzać nabywców w błąd, czyli:
 • przypisywać środkom spożywczym właściwości zapobiegania, leczenia, wyleczenia chorób;

W artykułach blogowych/eksperckich możemy pisać o tym, jak poszczególne składniki aktywne suplementu wspierają organizm. Ale do takiego stwierdzenia konieczne są podstawy naukowe (dobrze jest zaprzyjaźnić się z PubMedem).

 • sugerować, że zrównoważona i zróżnicowana dieta nie jest w stanie dostarczyć odpowiednich ilości substancji odżywczych;
 • sugerować obecność składników, których tak naprawdę nie ma w suplemencie (lub są w zmniejszonej dawce, co wpływa na wartość odżywczą) lub podawać nieprawdziwe informacje o kraju/miejscu pochodzenia, metodach wytwarzania danego składnika, dacie przydatności do spożycia – mówimy tutaj o zafałszowaniu suplementu diety.

Oświadczenia zdrowotne i lecznicze

 

Zakaz przypisywania produktom żywnościowym właściwości leczniczych ściśle wiąże się z tzw. oświadczeniami zdrowotnymi i żywieniowymi, które reguluje prawodawstwo Unii Europejskiej (rozporządzenie 1924/2006/WE).
Co kryje się pod enigmatycznym określeniem „oświadczenie”?

 

„Oświadczenia” to nic innego jak dobrowolne informacje, które odnoszą się do właściwości suplementu. Znajdziemy na opakowaniu (i w reklamie) środków spożywczych. Często są to po prostu hasła, którymi reklamuje się suplement. Ale jak już wspomniałam, nie ma tutaj zasady hulaj dusza piekła nie ma. Za to są dokładne przepisy co można pisać, a czego nie.
„Oświadczenie żywieniowe” oznacza każde oświadczenie, które stwierdza, sugeruje lub daje do zrozumienia, że dana żywność ma szczególne właściwości odżywcze, np. niska zawartość cukrów, wysoka zawartość białka, nie zawiera sodu, zawiera witaminę C;
Można stosować jedynie te oświadczenia żywieniowe, które znajdują się w załączniku do rozporządzenia 1924/2006.
Oświadczenie zdrowotne” oznacza każde oświadczenie, które stwierdza, sugeruje lub daje do zrozumienia, że istnieje związek pomiędzy kategorią żywności, daną żywnością lub jednym z jej składników, a zdrowiem.
Oświadczenia można stosować, jeżeli są:
 • oparte na ogólnie zaakceptowanych dowodach naukowych,
 • zrozumiałe dla przeciętnego konsumenta.
Przykład oświadczenia zdrowotnego: Biotyna bierze udział w utrzymaniu prawidłowego stanu skóry i błon śluzowych.
 
Możliwe jest stosowanie tylko tych oświadczeń, które znajdują się w unijnym wykazie dopuszczalnych oświadczeń zdrowotnych.
W kwestii „oświadczeń” warto zerknąć na stronę Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

 

Podsumowując ten niełatwy wywód.

 

 

Jak chcesz zgodnie z prawem reklamować suplementy i nie żałować, to sięgnij po takie dokumenty, jak:
 • ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia z dnia 25 sierpnia 2006 r. (Dz.U. z 2006 r. Nr 171, poz. 1225 ze zm.),
 • rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 października 2007 r. w sprawie składu oraz oznakowania suplementów diety (Dz.U. Nr 196, poz. 1425 ze zm.),
 • rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1924/2006 w sprawie oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych (Dz.U.UE.L.2006.404.9 z dnia 2006.12.30 ze zm.)
A jak chcesz mieć naprawdę sporą wiedzę na temat reklamy suplementów, leków, kosmetyków, żywności to sięgnij po opracowanie Rafała Szczęsnego, pt. Reklama farmaceutyczna i pokrewna. To naprawdę solidny kawałek wiedzy.

 

A na koniec, na co może pozwolić sobie etykieta?

 

 

Kupujemy oczami, dlatego etykiety suplementów diety też muszą spełniać ściśle określone warunki.
Na etykiecie suplementu diety powinno znaleźć się:
 • określenie „suplement diety”;
 • informacja o składnikach aktywnych;
 • porcja produktu zalecana do spożycia w ciągu dnia;
 • ostrzeżenie o nieprzekraczaniu zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia;
 • informacja, że suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety;
 • stwierdzenie, że suplementy diety powinny być przechowywane w sposób niedostępny dla małych dzieci.

Zostaw Komentarz