Jak zadbać o SEO w artykule eksperckim

with Brak komentarzy

Zaprzyjaźnij się z SEO, to się opłaca. Podobno aż 98% Polaków korzysta z Google, to całkiem spore grono Twoich przyszłych klientów. Co więcej, wartościowe treści (czytaj: blog ekspercki) mają niebagatelny wpływ na pozycję Twojej strony w wyszukiwarce…

 

Co to jest to SEO

Search Engine Optimization to optymalizacja stron i przygotowanie ich dla wyszukiwarek internetowych.

Powiedzmy sobie szczerze, jak nie znajdujesz się na pierwszej stronie wyszukiwarki Google to klops. Rzadko zaglądamy na dalsze strony…

 

Od czego zależy pozycja strony w Google?

 

Mówiąc wprost od czynników rankingowych, czyli elementów które znajdują się na stronie (on site) i poza nią (off site) i mają wpływ na jakiej pozycji znajdzie się Twoja strona w Google. Takich czynników jest ok. 200. Do czynników on site zaliczamy m.in.: oryginalne, wartościowe treści, odpowiednio dobrane i rozmieszczone słowa kluczowe, linki wewnętrzne, prędkość ładowania strony, responsywność (czyli czy strona jest przyjazna dla urządzeń mobilnych). Do czynników off site należą m.in. linki zewnętrzne, social media (ruch z social mediów do strony)

 

Unikalny i wartościowy tekst, czyli?

 

  • unikalny – tekst stworzony od podstaw, nie kopiujemy treści z innych stron, znalezienie synonimów do istniejącego już w sieci tekstu nie sprawi, że treść będzie oryginalna;
  • wartościowy, czyli czytelny i ciekawy dla czytelnika.

 

Content is the king u dietetyka online

 

Treści na stronie mają ogromny wpływ na SEO. Plus jest taki, że ich jakość zależy od Ciebie. Minus trzeba się narobić, żeby zadbać o wartościowe treści na stronie. Do tego potrzeba czasu, bo nie wystarczy jednorazowo zoptymalizować stronę pod wyszukiwarkę i już jesteś na pierwszej stronie w wynikach. To długotrwały proces, na którego efekty trzeba poczekać.

Pracując nad SEO musisz znać swojego odbiorcę, jeżeli zależy Ci na tym, by Twoją stronę internetową odwiedzali Twoi przyszli klienci, a nie znalazła się w top10 wyszukiwań na jakąkolwiek frazę. Dlaczego to takie ważne? Musisz znaleźć słowa kluczowe, czyli dowiedzieć się o co Twoja grupa docelowa pyta Google. O czym pisać na dietetycznym blogu? Podpowiedzą Ci Twoi odbiorcy. Ponieważ:

 

  1. Wiesz kto odwiedza lub chcesz żeby odwiedzał twoją stronę.
  2. Wiesz o co pyta w internecie, czyli co go interesuje (słowa kluczowe).
  3. Tworzysz atrakcyjne treści (dla odbiorcy i robotów Google).

 

Analiza słów kluczowych – narzędzia

 

Bez specjalizacji z marketingu możesz spokojnie zajrzeć do:

 

Wyszukiwarki Google to najszybszy i najprostszy do tego darmowy sposób na złapanie pierwszego tropu i dowiedzenie się o co ludzie pytają w internecie, np. wpisuję słowa: post przerywany i Google podpowiada: post przerywany efekty, zasady, co to, opinie lekarzy. I już masz pierwsze tematy...

Ubersuggest: podpowie powiązane słowa kluczowe (takie same jak w wyszukiwarce google), sprawdzi frazy kluczowe, ilość miesięcznych wyszukiwań, koszt za kliknięcie i jakie strony pozycjonują się na daną frazę, zobaczysz jak wygląda konkurencyjność słów kluczowych (czyli ile osób używa ich na swoich stronach internetowych), sprawdzisz trendy (czyli jak zmienia się ilość wyszukiwań w ciągu roku.

AnswerThePublic, moje ulubione narzędzie, bez zakładania konta umożliwia 3 darmowe wyszukiwania na dzień. Znajduje powiązanie danej frazy z pytaniami, co pomaga w planowaniu tematów postów. Co ważne, podaje propozycje słów kluczowych z długiego ogona (o ogonach za chwilę), podpowiada jakie słowa możesz umieścić w nagłówkach,

Wpisałam hasła: dieta odchudzająca i post przerywany, oto co m.in. podpowiedział mi AnswerThePublic

 

 

Warto również rzucić okiem na:

 

Google AdWords – sprawdzisz popularność słów kluczowych, stawkę za reklamę lub znalezienie nowych słów kluczowych.

Semstorm – narzędzie płatne, dzięki niemu znajdziesz słowa kluczowe, zobaczysz jak często są wyszukiwane, możesz monitorować swoją stronę internetową i sprawdzisz dla jakich słów kluczowych można ją znaleźć.

Google Trends (sprawdzisz trendy popularności słów kluczowych)

Google Search Console – znajdziesz informacje na jakie zapytania pojawia się strona w wynikach wyszukiwania,

Google Analytics – dowiedz się np., które Twoje artykuły przyciągają najwięcej czytelników. Może warto rozwinąć te tematy?

 

Frazy kluczowe z długiego ogona

 

Dłuższe frazy kluczowe to właśnie tzw. frazy z długiego ogona, pozwalają dotrzeć do właściwych odbiorców, bo udzielają precyzyjnej odpowiedzi na zadane pytania. Generują 2,5 raza większą konwersję niż frazy krótkie. Są dużo mniej konkurencyjne, mniej osób je stosuje, pozwalają na osiągnięcie wyższej pozycji w Google. Dlatego wybieraj frazy kluczowe z długiego ogona związane z Twoimi usługami (produktami).

Krótkie zapytanie, bardzo popularne z dużą konkurencją: dieta odchudzająca.

Dłuższe zapytanie, mniejsza konkurencja: dieta odchudzająca z niskim indeksem glikemicznym.

 

A na deser zaopatrz swoją stronę we wtyczkę YoastSeo. To sprytne narzędzie pomoże Ci w optymalizacji strony. Koniec i kropka.

Ok, jeszcze nie kropka :). Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat SEO i do tego zrozumieć co czytasz, to polecam książki:

Agnieszka Wojtas "SEO dla zielonych"

Ola Gościniak "Opanuj SEO w 14 dni".

 

Chętnie wezmę na klatę komentarze i uwagi. Piszesz artykuły eksperckie? Z czym masz największy problem?

Pisz na: kontakt@izabobowska.eu lub

przysłuż się ludzkości i pomóż mi w przygotowaniu materiałów, które pomogą w rozwoju dietetycznych biznesów online i

wypełnij krótką ankietę, proszę :).

Zostaw Komentarz