Jak pisać o sobie (żeby inni chcieli czytać)

with Brak komentarzy
Zakładka o mnie/o nas to z jednej strony często bardzo zaniedbana część strony firmowej, z drugiej Twoi czytelnicy (i klienci) bardzo chętnie ją odwiedzają. Nic dziwnego, trudno powierza się swoje pieniądze zupełnie nieznajomej osobie.
Dlatego daj się poznać.
Tylko nie w ten sposób:
„Nasza praca jest naszą pasją. Do każdego zlecenia podchodzimy indywidualnie, zawsze na pierwszym miejscu stawiamy Klienta i jego potrzeby. Wyróżnia nas wysoka jakość usług, terminowość, profesjonalizm i konkurencyjne ceny”.
Dlaczego nie tak? Pewnie dlatego, że mam alergię na papkę marketingową. I myślę, że wiele innych osób też cierpi na tę przypadłość. W tym tekście nie ma żadnych konkretów, są puste frazesy.

I jeszcze jedna bardzo ważna sprawa, potencjalny klient wchodząc na zakładkę o nas tak naprawdę chce się dowiedzieć co masz dla niego. Czym się zajmujesz, dlaczego się tym zajmujesz, w jaki sposób odróżniasz się od konkurencji, ale przede wszystkim chce dowiedzieć się kto pracuje w Twojej firmie. Daj zdjęcie, najlepiej swoje i swojego zespołu, a nie z banku zdjęć. Autentyczność jest w cenie :).

No dobrze, powymądrzałam się, ale jak coś ciekawego napisać o sobie, gdy w głowie pustka, przed oczami miga kursor na pustej stronie Worda, CV zajmuje 4 strony i naprawdę nie masz pojęcia co z niego wybrać?

 

Jak ugryźć tekst o mnie, czyli trochę copywriterskiej kuchni

 

Jak zabierasz się za przyrządzenie wypasionej szarlotki, to raczej zaczynasz od przygotowania składników. Tak samo jest z pisaniem :). Nie siedź przed pustym monitorem, zanim zabierzesz się za pisanie to się przygotuj.
Składniki pysznego tekstu „o mnie”:
 • Odpowiedz sobie na pytanie: Jaki jest cel Twojego tekstu, co chcesz nim przekazać?
 • Zastanów się/przypomnij sobie ten moment, gdy zdecydowałeś się robić to co dzisiaj robisz.
 • Narysuj linię, zaznacz na niej najważniejsze punkty na twojej zawodowej drodze, ważne momenty, przełomowe, punkty zwrotne; wybierz 3,4 najważniejsze wydarzenia.
 • Przypomnij je sobie, jakie emocje Ci wtedy towarzyszyły, przypomnij sobie detale (śnieg, lub upalne lato, smak kawy, zapach, ciepło kubka w dłoni). Jaka scena staje ci przed oczami? Jakie trudności musiałeś pokonać? Opisz to.
  Może to co dzisiaj robisz to spełnienie marzeń z dzieciństwa? Opisz osoby, które na ciebie wpłynęły (dziadek, nauczyciel).
 • Szukaj momentu, który zmienił Twoje zawodowe życie.
 • Bądź autentyczny/autentyczna. Gdy nie jesteś, to widać.
 • Rób notatki, zapisuj luźne myśli i odpowiedzi na pytania. Bez stresu, na razie nie piszesz, tylko notujesz.
Nawet nie zauważysz jak Twoja strona „o mnie” powstanie w duchu najwyższej klasy storytellingu, który do tej strony pasuje jak ulał.

No dobrze kobieto, można prościej? Jak mam to napisać?

Kiedy już wiesz mniej więcej co, o czym i dla kogo, to w ogarnięciu tego wszystkiego może pomóc odpowiedź na pytania:
Kim jestem? Co robię? Komu i w czym pomagam? (czyli tzw. elevator speech)
Dlaczego to robię? Kiedy zdałem sobie sprawę, że chcę to robić?
A storytelling? Proszę bardzo
Odpowiedź na pytanie: Dlaczego i Kiedy możesz włożyć w bardzo prosty schemat.
Kiedyś….
Aż wydarzyło się…
Teraz…..
Przykład? Rzuć okiem na moją stronę “ja o sobie”, skorzystałam z powyższych wzorów :).

E tam, po co pisać o sobie, gdy daję wartościowe treści na blogu.

Czy kiedy prowadzisz firmowego bloga, to musisz pisać o sobie? Parafrazując pewnego polityka: yes, yes, yes.
Prowadzisz firmowego bloga, pokazujesz w nim swój profesjonalizm. Świetnie, ludzie to widzą, widzą w Tobie eksperta, super, ale profesjonalistów jest cała masa. A ja grzecznie proszę, niech zobaczą w Tobie oprócz speca jeszcze człowieka (którego chcą zatrudnić :).

 

Potrzebujesz wyjątkowego tekstu o sobie? Napisz do mnie:

 

  Imię i nazwisko

  Adres e-mail

  Temat wiadomości

  Treść wiadomości

  Zostaw Komentarz